Mostrar mensagens com a etiqueta Aperitive/Entradas. Mostrar todas as mensagens
Mostrar mensagens com a etiqueta Aperitive/Entradas. Mostrar todas as mensagens

segunda-feira, 5 de dezembro de 2011

Ficãtei în bacon cu prune uscate á la Marcel Iorga


 În primul rând vã pup pe toti care sãrbãtoriti ziua numelui!
Azi am bântuit iar toatã ziua si am stricat la banii, cred cã la asta mã pricep cel mai bine:)) am fost pânã în Spania, la Ayamonte .
E aproape de noi cam 35 minute de mers pe autobandã.
Alimentele, dar mai mult mergem pt. benzinã pt. cã e mult mai ieftin ca la noi. Asa cã am profitat sã ne plimbãm prin centru, m-am bucurat mult sã ies din Almancil si sã respir aer de la vecini spanioli:) a fost pãcat cã toate magazinele erau închise...cred cã asa e la ei...lumea iasã noaptea, am fost însã încântatã de acest mic orãsel port, pãcat cã nu am luat aparatul foto:(
Am luat prânzul la un bar restaurant micut, eu am cerut  Calamares prãjiti si Leon grãtar de porc iberic....mmm...ce bunãtate!
De la Mercadona ( magazinul de alimente) am luat  ceva bunãtãti, pe care le voi pregãt cu voi si o  carte de bucate spaniolã, sper sã îi dau de capãt:))
Nu am uitat sã cumpãr si cadou de Mos lui Leon....va primi mai târziu:)

Sã ne întoarcem la ficãtei....Ama, a lansat pe blogul ei :http://amainbucatarie.blogspot.com/o provocare, mi-a plãcut ideea de fairplay între noi bloggeri, sã ne lãsãm comentari si sã experimentãm uni de la alti retetele.
Pe calea asta, as dori sã cunosc dacã este vreun blogger român în Portugalia:)
Pentru cei din România, ar fi frumos sã vã întâlniti...cât mai multi...ce pot sã zic eu...poate vorbesc pentru mine:)
Mie mi-a revenit blogul lui Marcel Iorga:  http://icrenegre.blogspot.com/ iar eu am ales aceastã retetã: http://icrenegre.blogspot.com/2010/05/ficatei-in-bacon-cu-prune-uscate.html                   
Vã mãrturisesc cã mi-a fost greu sã aleg, are atâtea  retete bune :)

Eu am folosit:
400 gr ficat de pui
200 gr bacon felii
lapte
ulei de mãsline
sare si piper
prune uscate


* Ficatul de pui se pune într-un bol si se acoperã cu lapte, eu am pus si feliile de bacon:) iar prunele într-un bol cu apã cãldutã.
*Am lãsat circa de 20 minute.
Într-o tavã tapetatã cu folie de aluminiu, am  pus putin ulei de mãsline, apoi am stors ficãtei si feliile de bacon.
                                            
Pe fiecare felie de bacon am pus o bucãtã de ficat si jumãtate de prunã , am rulat si am prins cu scobitoare.
                                        
Am pus în tavã si am stropit cu ulei de mãsline.
Am dat la cuptor, pânã sau rumenit si am servit cu cartofi fierti.
Retetã testatã si aprobatã:) Multumesc Marcel!
                                                                              
                                                                                             

domingo, 4 de dezembro de 2011

Pateu de delicii de mare si Tort caramel de albuse cu nucã

   Azi am avut un prânz ca pentru lenesi ...micul dejun rapid, sandvici cald de brânzã si suncã ( toast) si Pateu de delicii de mare :)
Cum nu voi petrece Crãciunul acasã, va trebui sa fac mancare cu ce am acasã , când m-am uitat în congelator...vai de mine! am scos rapid albusele congelate, am zis ca neapãrat trebuie sa fac ceva cu ele!
La fel si deliciile de mare ( surimi) erau împrãstiate peste tot:((

PATÉ DA GIGI
Referintã: Feito em casa de Joana Roque, pg.103

Joana e un blogger foarte îndrãgit la noi, e foarte simplã si gãteste mult cu ce avem in casã, a reusit sã î-si scoatã si carte, cei interesati puteti intra pe:http://paracozinhar.blogspot.com/,asa ca reteta asta o am de la ea, mai ales ca si ea gãteste pt 2 persoane.

Ai nevoie de:
1 ambalaj de delicii de mare, cred cã în România se numesc surimi si vã rog sã mã corectati dacã gresesc!
Acesti surimi sunt de fapt resturi de peste ( când bãrcile mari captureazã peste, de multe ori se rupe si aceste bucãti se amestecã si se preparã surimi).
2-3 ouã
câteva linguri de maionezã.


* Fierbe ouãle, decojeste-le si lasã la rãcit.
Taie deliciile  descongelate în bucãti mai mari, la fel si ouãle.
* Nu folositi blenderul, altfel va iesi o pastã! ideea e sã fie toate tocate grosier:)
Condimenteazã doar cu piper si adaugã maioneza.
Amestecã bine si pãstreazã la rece.
                                        
Eu am mâncat imediat cu tostine....adicã toatã ziua am umblat la frigider:))
Încercati !



MOLOTOFF SAU TORT CARAMEL DE ALBUSE CU NUCÃ
                                                                                     
Acest tip de tort, aici se numeste Molotoff, ar fi trebuit sã pun peste el dulceatã de ouã ! si as fi murit fericitã:))
Aici se foloseste mult aceastã dulceatã de ouã, de fapt de gãlbenuse...si atunci iar trebuia sã congelez albusele...asa ca am renuntat în favoarea caramelului:)

Ai nevoie:
14 albuse
un praf de sare
300 gr zahãr
100 gr nucã mãcinatã, alune sau migdale
unt pt uns forma si zahãr sau caramel lichid
Pentru ornament:
de preferintã miez de nucã întreg
eu am pus: nucã mãcinatã si cocos, migadale întregi si o cireasã confiatã


* Bate bine albusele cu sarea si pune treptat zahãrul pânã lasã sã se simtã granulat, ca pentru Merengue.
La urmã pune nuca si unge o formã mai adâncã.
                                         
Pune compozitia în formã cu mâna! si dã la cuptorul preîncãlzit la 180ºC, cam 25 minute, depinde de cuptorul fiecãruia eu când pun la  cuptor ventilat mi se coace si în 15 minute.
Scoate si lasã la rãcit, apoi  întoarce pe o farfurie mare.
Orneazã dupã plac si papã tot:)
                                          
    Si Tigrutul meu e mort dupã dulciuri, o pãpat si el!
                                                                                 






                                           

segunda-feira, 31 de outubro de 2011

Mumii la cuptor

   31 octombrie este ziua vrãjitoarelor, în aceastã noapte copii se îmbracã specific si pornesc la speriat:)
Pentru cei crescuti, asa ca noi , avem de ales  sã ne distrãm , sunt atâtea localuri  cu aceastã temã...
Fantome,ochii de mort, supã de sânge , degete de zombii  sunt câteva preparate tipice...am pregãtit mumii, mi sau pãrut cel mai rapid de preparat :)

Pentru sos:
1 ceapã si 2 cãtei de usturoi se taie mãrunt si se cãlesc în putin ulei de mãsline; condimenteazã cu sare si piper si adaugã 2 rosii tocate, amestecã si stinge cu 100 ml vin alb. Lasã sã scadã si ia de pe foc, pune 2 linguri de ketchup si amestecã.
                                         

Aluat: poate fi de pizza sau foietaj


 Întinde aluatul taie în cerculete si unge cu sosul de rosii; eu am uns aluatul foietaj  întreg apoi am tãiat.
Pune deasupra fiecãrui cerc brânzã flamengo feliatã si apoi tãiatã în fâsiute subtiri, pune deasupra fiecãrei mumii 2 rondele de mãsline sã mimeze ochii.

                                                
Presarã oregano deasupra si dã la cuptor la 200ºC, 10 minute.
Sunt delicioase!



                                   

sábado, 18 de junho de 2011

Folhadinhos deliciosos / Plãcintele cu ciuperci si crenvursti



Receita dos folhadinhos , encontrei na revista " Mulher Moderna na Cozinha" do mes de Abril de 2011.
Com pequenos retoques :)

INGREDIENTES:
1 cebola pequena picada
azeite
1 lata pequena de salsichas
1 lata pequena de cogumelos laminados
1 c. sopa de mustarda ou ketchup
1 chavena de chá de queijo ralado
1 embalajem de massa folhada de compra.
azeitonas sem caroço
1 ovo
salsa ou cebolinho picado
endro

PREPARAÇÃO:

1) Liga o forno á temperatura de 180ºC.
Refogue a cebola em pouco azeite, junte salsichas em rodelas e cogumelos. Deixe dourar mexendo para não pegar.
Acrescente a mostarda ou ketchup, mexa e polvilhe com verdura picada.
Tempere e retire do lume. Junte o queijo.

2)Corte a massa folhada ao meio e pincele com água fria em toda a volta e coloque um pouco de recheio. Dobre ao meio e corte com um corta-massas, fazendo pressão nas pontas para colar.
Pincele os folhados com o ovo batido, e leve ao forno 25 min.

terça-feira, 14 de junho de 2011

Rulouri de jambon afumat umplute cu cremã de spanac

Timp de preparare:
45 minute (complexitate redusa)

Ingrediente:
400gr spanac congelat,
2 linguri mari unt,
4 dinti usturoi,
2 felii paine fara coaja,
200 dl smantana,
piper,
4 felii groase jambon afumat,
500 dl sos Bechamel,
2 galbenusuri,
2 linguri mari parmezan ras.


Mod de preparare:
1) Se fierbe spanacul, se scurge. Separat se caleste usturoiul taiat marunt in unt se adauga painea cubulete.
2) Adauga spanacul si smantana, tempereaza cu piper, nu este nevoie de sare. Distribuie preparatul deasupra feliilor de jambon si inroleaza usor. Dispune intr-un vas care merge la cuptor.
3) Amesteca bine sosul Bechamel cu galbenusele si parmezan, toarna peste rulouri si da la cuptor 20 min.

Camarão á Guilho / Creveti á Guilho

Timp de preparare:
15 minute (complexitate redusa)

Ingrediente:
Creveti intregi sau miez
6 linguri ulei de masline
sare
piper
1 foaie dafin
5 dinti de usturoi taiati felii
1 dl vin alb(6 linguri)1 lamaie.Optional 5 picaturi de tabasco sau piri piri.


Mod de preparare:
Tai piciorusele si coada,si decojesti cu grija ca sa ramana capul,se condimenteaza doar cu sare si piper.Intr-o tigaie incalzesti uleiul si se frig creveti impreuna cu foaia de dafin.Se intorc,si se adauga usturoiul.Cand sa rumenit putin se adauga sucul de la jumatate de lamaie,sau cateva picaturi.La cine nu ii place nu pune de loc.Optional se pune picantul,se adauga vinul si se pune capac pt cateva minute-Se serveste imediat.


Quiche cremos cu ciuperci si bacon

Timp de preparare:
1 ora (complexitate medie)

Ingrediente:
1 aluat de placinta(230 gr)
1 dovlecel 200gr
ciuperci proaspete 200gr(din care 4 ciuperci si piciorusele de la restul se pastreaza pt sos)
1 rosie si jumatate
100gr bacon felii
1 capatana de usturoi sau jumatate
dupa plac(jumatate se toaca marunt cu cutitul cealalta ramane pt sos nedecojiti
intregi!)
1 ceapa
jumatate de ardei rosu
cine vrea mai picant poate pune si ardei iute
200ml smantana cu gust de ciuperci
vegeta
piper
1 lamaie
1 paharel wiskey sau brandy
patrunjel.Truc:umplutura si sosul da pt.a umple 2 foi!depinde de gustul la fiecare.


Mod de preparare:
Ciupercile,dovlecelul,jumatate de rosie,jumate de ceapa,o parte din ardei,se taie gros,se adauga 50gr bacon si usturoiul tocat, se calesc in putin ulei.Cand sa inmuiat se condimenteaza cu vegeta si piper dupa gust.Se umple aluatul cu comp.de legume,se ruleaza in hartie vegetala si se da la copt.Intre timp se prepara sosul din:Se pune la calit 25 gr unt cu jumate de ceapa,rosia,ciupercile si piciorusele pastrate,ardeiul,toate taiate gros si usturoiul intreg cu tot cu coaja!.Aproape de sfarsit se condimenteaza se pune paharelul de wiskey,apoi smantana si se mai lasa putin,se ia de pe foc.Cand e aproape coapt aluatul se ia hartia si se mai lasa putin la cuptor.Se scoate,poate ramane in acelasi vas sau puteti muta,peste se pune sosul.Se decoreaza cu frunze de patrunjel si lamaie.Pofta buna!De data asta am fost ajutor de bucatar!cel care merita lauri este sotul meu Leon,a vrut sa arate doamnelor ca si barbati stiu sa gateasca......cand au chef...=))